Какво е Пергамано?

Изкуство върху пергамент

С името Пергамано е известен един от най-популярните производители на материали и инструменти за изкуството върху пергамент (parchment craft). Името е станало нарицателно за много техники и дори за самото пергаментово изкуство.

Историците смятат, че пергаментовото изкуство възниква в Европа през 15-16 век. По това време изкуството върху пергамент се появило в католическите общности, където занаятчиите създавали дантелени религиозни изображения и картички за причастие.

Занаятът се развивал с времето, като се въвеждали нови техники и тънкости. По-късно пергаментовото изкуство било пренесено от мисионерите и заселниците в Южна Америка. Както и преди, произведенията на това изкуство били широко разпространени в католическите общности. Често младите момичета получавали ръчно изработени картички от пергамент за първото си причастие.

Въпреки изобретяването на печатарската преса интересът към детайлната ръчна изработка се възобновил през 18 век. Картичките от пергамент станали по-големи и майсторите започнали да добавят извити бордюри и перфорации. Повлияни от Френския романтизъм през 19 век, художниците въвели и флоралните теми, херувимите и сухия ембос.

Антично ветрило от пергамент:

Съвременното изкуство на пергамента включва техники като очертаване и копиране с бяло или цветно мастило, сух ембос за придаване на релеф, перфориране, оцветяване и изрязване.

Изкуството на пергамента може да се използва при ръчна изработка на картички, покани, декорация за скрапбук проекти, поставки за чаши, абажури, декорация за стена, ветрила, малки декоративни кутийки и много други.

Произведенията, създадени с това изкуство са изключително красиви, романтични, нежни и ефирни. Те приличат на изящни дантели и филигран. Техниките на пергаментовото изкуство не са трудни, но изискват търпение, внимание и много любов. До известна степен можем да ги сравним с ръчната бродерия, плетенето на дантели или шиенето на гоблен – ако подобен род дейности ви успокояват, това е хоби точно за вас.

Можете да изберете да изработите някой от огромното разнообразие готови дизайни и мотиви, или да ги използвате за вдъхновение и да развихрите собствената си фантазия. Няма правила. Някои от готовите модели са безплатни, други се продават поединично или по няколко, събрани в книга или списание с обща тема. В тях ще намерите чертежи на моделите, списък на необходимите материали и инструменти и инструкции „стъпка по стъпка” как да изработите избраното изделие. Има също печатни издания с подробни обяснения за различните техники.

Каква е разликата между пергамент и паус?

Пергаментът е материал, който служи за основа на свитъци, калиграфия, ръкописи, документи и книги. В миналото се изработвал от овча или козя кожа. Той възниква в античния град Пергам, откъдето идва и името му. Пергаментът добил популярност заради своите качества и постепенно изместил папируса, който бил по-скъп и с ограничени доставки от единствения си източник – Александрия.

Велен е най-тънкия и фин, висококачествен пергамент. Той се изработвал от телешка кожа. Името му vellum – на английски и vélin на френски идва от латинското vitulinum, което означава „направен от телешка кожа”.

Като материал за основа на съвременното пергаментово изкуство се използва паус, който в днешно време също като хартията се изработва от целулоза, но имитира вида и качествата на прегамента, изработван навремето от различни кожи.

Паусът е полупрозрачен с натурален сив цвят. Има също и цветен, бял и мраморен паус, както и паус с отпечатани декоративни орнаменти или други изображения.

Характерно при техниката за придаване на релеф, когато се прилага върху паус, е побеляването на пауса на местата, обработени с ембосинг инструментите.

Обикновеният паус, който се продава в книжарниците и магазините за канцеларски материали, не е подходящ за пергаментово изкуство, защото е много тънък – обикновено с плътност от 90 гр. и лесно се къса. Най-подходящ е паусът с плътност от 150 гр.

В нашия магазин ще намерите всички необходими материали и инструменти за пергаментово изкуство – натурален и цветен паус, инструменти за перфориране и ембос, шаблони Pergamano и печатни издания с дизайни и модели.

Крафт Фактори

2 коментара по „Какво е Пергамано?

  1. Pingback: Картичкофурийско предизвикателство Пергамано | The Craft Factory

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *